fbpx
Мисъл на деня:
Само най-доброто е достатъчно добро.

Как да имаме пари и за “черни дни”, и за харчене

Не е ли чудно, че никой никога не ни учи как да боравим с парите си? Рядко в едно семейство се говори за пари спокойно и систематично, в училище изобщо не става дума за това, а когато дойде моментът да печелим сами, дори на интервюто за работа темата за заплащането е обвита в мистерия. 

А в същото време парите са най-важното нещо в ежедневието ни. Те определят стандарта ни на живот, дават ни спокойствието да посрещнем нуждите и желанията си, парите са свързващата нишка между всички наши дейности. 

Ето защо не е никак изненадващо, че дори хора с добри доходи се задъхват, живеят с усещането за оскъдица и не се наслаждават на живота. 

Хората с ниски доходи имат още по-сериозна нужда от финансови насоки, за да могат да подобрят качеството си на живот. 

Да боравиш умело с парите си не е трудна задача, стига да поспрем за миг и да погледнем общата картина на финансовото си състояние. 

Приходи и разходи

Колко харчите за храна на месец? А за транспорт? Но не приблизително, а точно? Ако не знаете, е нужно да предприемете първата стъпка от финансовата стабилност - писмен разчет на приходите и разходите. 

Неслучайно казваме “писмен” - когато видите черно на бяло състоянието на бюджета си, за какво давате пари всеки месец, картината ще е наистина пълна. Отделете време, неповече от няколко минути дневно, и записвайте всичко, за което давате пари. 

Ще се изненадате, че разликата между “мисля, че знам колко давам за храна” и “записах точно колко давам за храна” може да надхвърли 200 лв. 

Направете същото с всички пера от бюджета си - транспорт, дрехи, образование (курсовете на децата), забавления, подаръци за рождени дни, лекарства, вноски за кредит. 

Впишете ли всички разходи в таблица или в тефтер, ще имате пълна и ясна картина за моментното състояние на парите си. ЧЕстито, това беше най-трудната част от слагането на финансите в ред. Сега предстоят стъпките по подобряване: 

Овладяване на неотложните разходи

Сметките за ток, телефон, вода, както и вноските по кредитите, ако имате такива, са т.нар неотложни разходи. Те трябва да се платят на всяка цена, защото в противен случай върху тях се начисляват лихви или се прекратява достъпът до услугата. 

Прегледайте всички абонаменти и вижте дали използвате пълноценно услугите, за които плащате. Ако отдавна не сте гледали кабелна телевизия, а сте почитател на стрийминг услугите, защо да плащате за канали, които не гледате? 

Ако имате няколко кредита, проверете при кредитен консултант дали няма възможност за обединяване на кредитите и получаване на по-изгодни условия за изплащането - съкращаване на срока или намаляване на вноските. 

Уверете се, че не “хвърляте пари през прозореца” когато се отоплявате - уплътнете добре прозорците и вратите, подменете старите уреди с по-икономични и гасете лампите - това пести и пари, и ресурси на планетата. 

Между удоволствията и спестяването

Запитайте се защо печелите пари отвъд непосредствените нужди от храна и подслон. В отговора ви ще има със сигурност поне една по-голяма, т.е по-скъпа мечта и множество малки удоволствия “за душата” - от масаж до покупка на дрехи и бижута - това е удоволствието от парите. 

Ще има и разумни причини като “за да имам за лечение”, “за да имам на старини” - това пък е спокойствието, което парите дават. 

Стабилното финансовото положение е факт тогава, когато първо отделяме пари за спокойствието, а после - за удоволствието. 

Всички финансови специалисти съветват да отделяте по 10% от месечните си доходи, за да градите финансовото си спокойствие. 

Ако тепърва ще започвате да спестявате, вероятно ви изглежда твърде обезкуражаващо да отделяте стотина или 200 лева месечно. Това никак не изглежда като сума, която може да ви донесе каквото и да е спокойствие. 

Затова постъпете умно и първо обезпечете възможно най-много рискове, за които обикновено хората си дават спестяванията. Най-често даваме спестени пари за лечение, за големи поводи като сватба или плащане на университет. 

За всеки от тези високоразходни случаи има подходяща застраховка.

Здравните застраховки например например са под сто лева на месец, но покриват лечение за хиляди левове. По същия начин "работят" и застраховките на имущество и автомобил. А ако отделяте в спестовна застраховка, решавате проблема и с "какво ще оставя на децата си", ако нещо внезапно се случи с мен. Ето, на това ние му казваме спокойствие. 

В случая с парите за лечение също можете да изберете измежду разнообразни застрахователни продукти. При тях принципът е същият - внасяте малко, а когато се наложи - ползвате много средства. 

Още в първия месец от вашия нов финансов живот започнете да си осигурявате спокойствие застраховка по застраховка и в края на първата година да сте обезпечили основните рискове за себе си и семейството си.

Както виждате, не ви караме да се отказвате от никакви удоволствия, стига да първо да отделите 10% за спокойствието си и чак след това да се отдадете на харчене на пари за удоволствия. 

Не пропускайте момента да защитите себе си и семейството си и започнете от най-важното - живота и здравето ви като сключите подходяща спестовна застраховка “Живот”. Всеки месец отлагане е месец, в който нямате план Б, ако нещо се обърка…

Още за възможността да си осигурите още от днес по-спокоен живот, ще ви разкажем с удоволствие, ако ни пишете на

Заявете безплатна консултация

Моля попълнете полетата по-долу. Ние ще Ви потърсим по телефон в удобно за Вас време или ще ви пишем мейл за да установим Вашите потребности. След това ще Ви предложим най-доброто и най-подходящото застрахователно решение.

Заявете безплатна консултация

Вашето съобщение беше изпратено успешно!

Офис

Централен офис - гр.София
бул. "Александър Стамболийски" №55а, ет.1, ап.2
тел. 02 9508072

 

 

 
fbicon fbicon

Global Life - Централен офис

За безплатна консултация
 
Ние използваме "бисквитки", за да улесним Вашето сърфиране и да Ви покажем съдържанието, което е възможно да Ви интересува. Продължавайки да използвате този сайт, Вие се съгласявате с нашата политика за използването на бисквитки.